Obligatia de inregistrare fiscala

Administrãm magazinul în care se înregistreazã cifra de afaceri utilizând casa de marcat. Foarte des, clienții doresc sã dea pentru bunurile achiziționate în valutã strãinã, de obicei în euro. Este posibilã înregistrarea casetei de numerar în moneda înaintatã?

În contact cu art. 111 par. 3a punctul 1 din Legea privind TVA-ul, ține evidența folosind case de marcat, contribuabilii TVA sunt obligați sã creeze o imprimare a unei chitanțe fiscale sau facturã pentru orice vânzare și, în plus, sã administreze documentul tipãrit clientului.

În § 10 alin. 1 punctul 14 din Regulamentul privind condițiile tehnice, la fel ca în § 8. 1 secțiunea 14 din Regulamentul privind casele de marcat, care conțin date care ar trebui sã fie luate în considerare în bonului fiscal, trebuie sã ne referim neapãrat moneda în care vânzarea este evidențiatã, cel puțin valoarea totalã a vânzãrilor brute.

https://nutresin24.eu/ro/

Principalele criterii și condiții tehnice pe care înregistrãrile de case de marcat doresc sã le elaboreze sunt prevãzute la articolul 2 din Regulamentul privind condițiile tehnice.

Astfel, în memoria § 14 alin. 1 a programului pentru a rezolva vânzarea de stoc ar trebui sã aibã, printre altele, Funcția: permite introducerea de contribuabil redenumirea moneda în care este înregistratã vânzarea sau abrevierea acesteia, precum și programarea schimbãrii în avans de datã și orã modificãrile; economisind timp și de stocare de timp începe sã ținã registre de vânzãri în orice altã monedã în mintea fiscale și, de asemenea, conversia sumei din valoarea vânzãrilor brute pentru valutã strãinã, cu rezultatul calculului, împreunã cu costurile și decontarea de platã dorește sã fie închisã în bonului fiscal logo-ul fiscal marcate unitãți de date ; de conversie trebuie sã fie efectuatã cu o precizie de nu mai puțin de șase zecimale, iar efectul conversiei trebuie sã fie rotunjitã la douã zecimale.

În plus fațã de abrevierea denumirilor valutare, se utilizeazã denumirile utilizate de Banca Naționalã a Poloniei.

Astfel, în cazul în care contribuabilul va conduce la vânzarea activitãții consumatorilor care plãtesc o taxã în valute strãine, sunt de regulã, trebuie sã aibã un registru de numerar prevãzut cu un loc de muncã, care va oferi rata de schimb de conversie.

De la formulare, care a fost de a juca în studiu se poate concluziona cã prețul pentru bunurile achiziționate considerate a fi folosite în euro, într-un moment în care valoarea va fi evidențiatã în moneda localã. Normele privind TVA nu reglementeazã problema ratei de schimb pe care trebuie sã o luãm pentru a converti suma în zloți în euro.